Huntertown Hurricanes

Academy, Select & Recreational F2017 Practice  & GAME Schedule

UPDATED: 13Oct17

Huntertown Hurricanes

TOURNAMENT

(CLICK Link above for ONLINE Score & Standings)

Below are U8s - U14s Brackets for 28 Oct 2017

U18s Play 27 Oct 5:30-6:30 & 28 Oct 1:00-2:00

CLICK on the image below to print 

Join us on Facebookand keep up to date with all the news

​Huntertown Lions Soccer 

USE THIS LINK

FOR A "HOW TO FIND MY ATHLETE'S TEAM#, PRACTICE & GAMES"

SCROLL ALL the way down for GAME Schedule

Academy Practices for U8-U14: Monday @6-7

(Individual Skills, Goalie Skills & Coaching the Coach)

**PLEASE Register under the Sign up tab**


Select Teams & Practices (Starting week of 11Sep17)

Hurricane Abe & Bailey

Coaches                                                               Practice Day / Time

Jack Ryan & Tara Feagler                                    Monday 5:00 - 6:00


Hurricane Aaron, Ace & Adalynn

Coaches                                                               Practice Day / Time

Jeremy Ormiston, Jack Ryan, & Alex Hidy             Wednesday 6:30 - 7:30


Recreational Teams & Practices

U5 Coed Coaches

Team#          Coach's Name            Practice Day/Time

C01               Ryan Shotts                    Saturday / 10:00

C02               Andrea Zehr                    Saturday / 10:00

C03               Hayron Melendez            Saturday / 10:00

C04               Ron Clemens                  Saturday / 10:00


U6 Coed Coaches

Team#      Coach's Name                  Practice Day/Time

S01            Steve Arnold                        Saturday / 9:00

S02            Craig Jones                          Saturday / 9:00

S03            Kurt Paris                             Saturday / 9:00

S04            Eric Kissinger                       Saturday / 9:00


U8 Boy's Coaches

Team#        Coach's Name                                   Practice Day/Time

H01             Steve Arnold & Cassidy Engle          Tuesday 6:15 - 7:00                    

H02             Nic Anderson & Dave Sutton            Thursday 6:00 - 7:00

H03             Mitch Evans & Scott Ellison              Thursday 6:00 - 7:00       

H04             Jeff Martin, Carmen LaRue

                       & Brandon Wingard                      Wednesday  5:00 - 6:00


U9 Girl's Coaches

Team#    Coach's Name                                        Practice Day/Time

H11         Craig Scherschel & Tara Feagler           Thursday  5:30 - 6:30 

H12         Jason Glassley                                      Tuesday  5:30 - 6:30

H13         Jay Klopfenstein, Jack Ryan

                         & Erika Ferenczy                          Thursday  6:15 - 7:15

H14         Shaun Blake, Ben Freistroffer

                          & Mike Woodcraft                        Thursday  5:30 - 6:30 


U11 Boy's Coaches

Team#         Coach's Name                                    Practice Day/Time

H21              Ryan Uhl                                           Wednesday  7:00 - 8:00

H22              Brian Gardt                                       Wednesday  6:00 - 7:00

H23              Hayron Melendez & Jeff Martin          Friday  5:00 - 6:00

H24              Peter Ng & Fei Han                            Friday  5:00 - 6:00

H25             Jessica Steinbacher & Travis Pliett     Thursday 5:30 - 6:30

H26             James & Jamie Black                          Tuesday 5:30 - 6:30


U12 Girl's Coaches

Team#         Coach's Name                                    Practice Day/Time

H31              Jean Fay, Dustin Krause

                            & Kay Nevers                            Tues & Thurs 6:00 - 7:30

H32              Matt & Erin Tappy                             Tuesday 5:15 - 6:15    

H33              Jon Painter & Chad Gates                Wednesday  6:00 - 7:00

H34              Kerry Hultquist & Dan Rutherford     Wednesday  5:00 - 6:30

H35              Jeremy Ormistion

                                   & Stephen Gassdorf          Tuesday 5:15 - 6:15

H36              Dave & Mike Sutton                          Tuesday 6:00 - 7:00


U14 Coed Coaches

Team#      Coaches Name                                        Practice Day/Time

H81             Adam Potts                                            Friday 6:00 - 7:00 

H82             Jake Ebert  & Kent Rekeweg                 Wednesday 6:00 - 7:00

H83             Eric Ruselink, Erika Ferenczy     

                       & Jeremiah/Grant Evans                   Thursday 6:30 - 7:30

H84             John Tuckey, Tim Fritz & Tony O'Neil    Thursday 6:30 - 7:30         


U18 Coed Coaches

Team#      Coaches Name                                        Practice Day/Time

H101         Mike Stockel   & Peter Ng                        Friday  5:30 - 6:30